Skip to content

E-Urząd działa teraz sprawniej

Spis treści

Uchwalona 28 kwietnia ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową czeka na rozpatrzenie przez Senat. Nowe przepisy stworzą podstawę prawną do rozszerzenia obsługi podatników i innych podmiotów drogą elektroniczną.

Ustawa umożliwi składanie podpisów elektronicznych i wypełnianie deklaracji podatkowych online, a także dokonywanie płatności elektronicznych przez podatników. Rozszerza również uprawnienia w zakresie komunikacji elektronicznej pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi.

Projekt ustawy przyczyni się do poprawy efektywności administracji podatkowej, zmniejszenia kosztów oraz zwiększenia przejrzystości po obu stronach – uważają jego autorzy.

Polski rząd przebudowuje portal e-Podatki, który umożliwia osobom fizycznym zakładanie własnych kont do rozliczeń podatkowych. Nowa formuła portalu rozszerzy tę możliwość na podatników CIT – czyli np. spółki, fundacje czy stowarzyszenia.

Portal ma umożliwić dwukierunkową komunikację między podatnikiem a organami podatkowymi. Będzie można w ten sposób składać nie tylko deklaracje podatkowe, ale także korespondować z urzędem skarbowym w różnych sprawach. Na razie taka elektroniczna korespondencja będzie miała w niektórych sprawach podatkowych moc przesyłki listu poleconego (tzw. e-doręczenia).

Ministerstwo Finansów ogłosiło dziś, że dzięki e-urząd będzie można uzyskać zaświadczenia podatkowe bez wychodzenia z domu. Jest to istotna zmiana, gdyż obecnie większość zaświadczeń uzyskuje się na miejscu w „naziemnym” urzędzie skarbowym, jednak nowy portal pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki uzyskaniu tych dokumentów online.

Dodatkowo z tych rozwiązań skorzystają również zagraniczni podatnicy, którym należy się zwrot podatku. Do tej pory mogli oni otrzymywać swoje zwroty przekazem pocztowym, ale za zagraniczny przekaz pocztowy pobierana była opłata. Zgodnie z cennikiem Poczty Polskiej opłata ta wynosiła 1 proc. wartości przekazu plus 23 zł. W nowym systemie dostępna będzie tylko jedna forma zwrotu: przelew na rachunek bankowy w zagranicznym banku, który jest tańszy niż wysłanie pieniędzy zwykłą pocztą.

Od momentu uruchomienia 1 lutego 2021 r. do systemu zalogowało się ponad 73 mln osób. Podczas tegorocznej akcji rozliczania PIT-ów – od 15 lutego 2022 do 2 maja 2022 – użytkownicy zalogowali się do eTO 19 milionów razy.

A można to zrobić z różnych miejsc: przez Profil Zaufany, e-Bon czy przez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Do samej usługi Twój e-PIT można się zalogować podając konkretne dane podatkowe (m.in. kwotę przychodu za poprzedni rok).

3 komentarze

  1. Waldek
    8 lipca 2022 @ 16:01

    Cieszę się, że istnieje e-urząd, który działa sprawnie, wykonując dobrą pracę dla obywateli.

    Myślę, że to ważne, aby mieć dostęp do usług rządowych online, zwłaszcza jeśli nie masz łatwego dostępu do komputera z dostępem do Internetu lub nie czujesz się komfortowo korzystając z Internetu.

  2. Czesław
    8 lipca 2022 @ 16:01

    Sprawność i efektywność e-administracji to wielka sprawa. Dobrze wiedzieć, że działa dobrze i cieszę się, że może pomagać obywatelom.

  3. Jacek
    8 lipca 2022 @ 16:03

    E-Urząd powinien być bardziej wydajny i zdolny do świadczenia lepszych usług dla obywateli.

    E-Urząd jest wspaniałym narzędziem, z którego mogą korzystać obywatele, ale uważam też, że powinna być używana w sposób odpowiedzialny.

Dodaj komentarz