Jakie są zasady wypłaty świadczenia w ramach programu „Dobry Start”?

Program „Dobry Start ZUS„, potocznie zwany 300 plus, to rodzaj świadczenia przyznawanego rodzicom lub opiekunom raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole podstawowej, lub gimnazjum. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Świadczenie 300 plus to jednorazowa wypłata w wysokości 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole podstawowej lub gimnazjum. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku.

Program ma na celu wsparcie rodzin w okresie rozpoczęcia roku szkolnego oraz pomoc w sfinansowaniu zakupu podręczników i przyborów szkolnych.

300 plus to świadczenie, które wypłacane jest raz w roku na każde dziecko. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania nie są brane pod uwagę ani dochody rodziny, ani liczba dzieci.

Program „Dobry Start” zapewnia świadczenie 300 plus uczniom do ukończenia 20 roku życia lub po ukończeniu 20 roku życia, jeżeli osiągnęli ten wiek w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Do programu kwalifikują się dzieci wychowywane w rodzinach, rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dotacji z „Dobrego Startu” nie otrzymają dzieci uczęszczające do przedszkoli i „zerówek”, słuchacze szkół policealnych i szkół dla dorosłych, a także studenci.

Wniosek o świadczenie 300 Plus można złożyć online lub osobiście.

Odpowiednie terminy są następujące:

– od 1 lipca do 30 listopada przy składaniu wniosku online,

– od 1 sierpnia do 30 listopada przy składaniu wniosku osobiście.

Świadczenie z pomocy społecznej nie jest doliczane do dochodu z tytułu zasiłku rodzinnego. Tym samym rodziny nie stracą prawa do zasiłku rodzinnego po otrzymaniu wsparcia.

Ponadto środki z programu „Dobry start” nie podlegają egzekucji komorniczej. Aby jednak uniknąć nieporozumień związanych z egzekucją z rachunku bankowego, najlepiej złożyć wniosek do właściwego urzędu gminy o wypłatę świadczenia gotówką, w tym przekazem pocztowym.

1. Halina
    19 lipca 2022 @ 13:36

Dzięki temu programowi mam porządny start w przyszłość. Dzięki temu programowi stawia moją rodzinę na nogi.

2. Patryk
    19 lipca 2022 @ 13:42

Chciałbym wykorzystać ten czas, aby podziękować za udział w tym programie. Jest to fantastyczna okazja i wierzę, że pomoże mojej rodzinie stanąć na nogi.

3. Lech
    19 lipca 2022 @ 13:43

Uważam, że zdolność człowieka do nauki i rozwoju jest bezpośrednio związana z dostępnymi mu możliwościami, a ja miałam szczęście mieć wiele takich możliwości w ciągu całego mojego życia. Jednak kiedy nadszedł czas, aby wysłać moje własne dzieci do szkoły, zdałam sobie sprawę, jak ograniczone są te możliwości dla wielu rodzin.