Skip to content

Kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie

Spis treści

Zwolnienia lekarskie w formie telepracy są intensywnie analizowane. ZUS nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie telepracy. Każde zwolnienie lekarskie może być skontrolowane” – powiedział ZUS.

Dziennikarze zapytali ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane za pośrednictwem teleporady. Szef resortu zdrowia poinformował, że umówił się na spotkanie z szefową ZUS Gertrudą Uścińską.

„Wychodzimy z pewnych założeń, które mówią o racjonalności tego rozwiązania, jakim była teleportacja i udzielanie zwolnień w jej ramach. Zawsze traktowaliśmy te e — rozwiązania jako pewnego rodzaju pakiet” – zaznaczył Niedzielski.

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski powiedział PAP, że „ZUS nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w ramach świadczeń zdrowotnych udzielanych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, tj. teleporad”. Podkreślił, że „zasady dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych — niezależnie od ich formy — są takie same”.

Dodatkowo powiedział, że „na zaświadczeniu lekarskim nie ma informacji, czy zostało ono wystawione przez lekarza w ramach teleporad” i przypomniał, że nawet w czasie pandemii COVID-19 ZUS nie był zwolniony z kontroli zwolnień lekarskich.

„Każde zwolnienie lekarskie może być skontrolowane” – powiedział – „także te wystawione w ramach świadczeń zdrowotnych udzielanych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych”.

W przypadku świadczeń zdrowotnych udzielanych za pośrednictwem telemedycyny lekarz jest zobowiązany do przeprowadzenia dokładnego wywiadu dotyczącego aktualnego problemu zdrowotnego. Musi on brać pod uwagę fakt, że działa bez możliwości przeprowadzenia bezpośredniego badania, dlatego wywiad musi być przeprowadzony w sposób bardziej szczegółowy. Ponadto udzielone przez lekarza świadczenia zdrowotne muszą być udokumentowane w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta” – wyjaśnił rzecznik.

Rzecznik dodał: „W celu zapewnienia pacjentom wysokiej jakości opieki medycznej bez konieczności obecności w gabinecie, lekarze muszą przestrzegać ścisłych standardów określonych przepisami prawa. Zgodnie z tymi przepisami, lekarze muszą przestrzegać określonych procedur podczas każdej wizyty pacjenta i dokumentować wszystkie informacje zebrane podczas leczenia.”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) stwierdził przypadki, w których lekarze wystawiali np. ponad 200 zaświadczeń lekarskich dziennie w kilku różnych jednostkach służby zdrowia. Stwierdziliśmy, że w ciągu jednej minuty zaświadczenia lekarskie były wystawiane dla trzech różnych pacjentów.

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) dało ZUS-owi lepsze narzędzia do kontroli zaświadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na bieżąco monitorować m.in. liczbę wystawionych e-ZLA. To nowoczesne narzędzie pozwala również na oszacowanie ryzyka nadużyć — powiedział rzecznik ZUS.

Rzecznik zaznaczył, że „stwierdziliśmy przypadki, w których lekarze wystawiali np. ponad 200 zaświadczeń lekarskich dziennie w kilku różnych jednostkach służby zdrowia. Stwierdziliśmy, że w ciągu jednej minuty zaświadczenia lekarskie były wystawiane dla trzech różnych pacjentów”.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tzw. ustawy zasiłkowej), każde zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może podlegać kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich”.

Czytaj więcej: https://zus-info.pl/

6 komentarzy

  1. Ala
    10 maja 2022 @ 14:29

    Wreszcie mamy system, który będzie kontrolował każde zwolnienie lekarskie. Nie będzie żadnych nadużyć i jestem szczęśliwa.

  2. Karol
    10 maja 2022 @ 14:32

    Zadowolony jestem z tego powodu:)

    Długo to trwało, ale rząd w końcu przejął kontrolę nad zwolnieniami lekarskimi. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy będą zobowiązani do samodzielnego zarządzania polityką zwolnień lekarskich i upewniania się, że ich pracownicy korzystają z nich w sposób odpowiedzialny.

    Oznacza to, że nie będzie już więcej przypadków nadużywania systemu. Jeśli jesteś chory, będziesz miał prawo do zwolnienia z pracy, a nikt nie będzie kwestionował Twoich motywów ani tego, czy jesteś naprawdę chory – na to wszyscy czekaliśmy!

  3. Marzena
    10 maja 2022 @ 14:33

    Podoba mi się, że wreszcie mogę zaufać moim pracownikom, że wykorzystują zwolnienia lekarskie w sposób odpowiedzialny. Wiedzą, że ich pilnuję i że nie będzie żadnych nadużyć, więc nie będą już ryzykować. To wspaniale wiedzieć, że nasza firma jest w tak dobrej kondycji!

  4. Lucek
    10 maja 2022 @ 14:35

    Bardzo się cieszę, że wreszcie kontrolują każde zwolnienie lekarskie:)

    Wiem, że trudno jest przyzwyczaić się do nowego systemu, ale myślę, że w końcu się opłaci.

  5. Hela
    10 maja 2022 @ 14:37

    Stary system już nam nie służył — zbyt wiele osób nadużywało zwolnień lekarskich i brało dni wolne, kiedy tak naprawdę nie byli chorzy. Kosztowało nas to pieniądze i sprawiało, że nasi pracownicy czuli, że nie mogą ufać, że firma będzie elastyczna, kiedy naprawdę tego potrzebują.

  6. Alicja
    10 maja 2022 @ 14:38

    Cieszę się z nowych zasad dotyczących zwolnień lekarskich. Wreszcie mam głos!

    Obawiałam się, że nie będziemy w stanie kontrolować zwolnień lekarskich. Ale teraz, dzięki nowej polityce, jest o wiele lepiej.

Dodaj komentarz