Skip to content

Porzucone hulajnogi elektryczne zagrożeniem dla pieszych

Spis treści

Hulajnogi elektryczne stają się coraz bardziej popularne w miastach na całym świecie, ale wraz z ich upowszechnianiem się, wzrastają również zagrożenia z nimi związane. Pozostawione na chodnikach i ulicach, pojazdy te stanowią zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

We Wrocławiu i innych polskich miastach powszechne jest wypożyczanie skuterów elektrycznych na określony czas. W stolicy Dolnego Śląska są tysiące ludzi. Do niedawna nie było przepisów regulujących ich użytkowanie i usuwanie na chodnikach po użyciu. Ustawa regulująca te kwestie weszła w życie 20 maja ubiegłego roku. Pozostaje jednak problem bezobsługowych jednośladów, zwłaszcza niewidomych i wszystkich innych pieszych.

Jedna z firm, które mają najwięcej wypożyczeń tych pojazdów we Wrocławiu, próbuje rozwiązać ten problem poprzez edukację. – Odkąd hulajnogi Bolt pojawiły się w polskich miastach, dokłada się wszelkich starań, aby edukować użytkowników i użytkowników w zakresie bezpiecznego prowadzenia i sprzętu parkingowego – mówi Maja Kowalewska, odpowiedzialna za wypożyczalnię hulajnóg Bolt we Wrocławiu. – Materiały edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej, kanałach społecznościowych lub w samej aplikacji w postaci Fuse, zestawu narzędzi Bolt Safety Toolkit. Aplikacja wymaga również zrobienia zdjęcia przed zakończeniem wycieczki, na którym widać zaparkowany dwukołowiec – dodał.

Mieszkańcy Wrocławia, którzy chcą zgłosić niewłaściwe parkowanie hulajnóg, mogą to zrobić w aplikacji lub informując o tym zespół – podsumował przedstawiciel firmy. Niewłaściwe parkowanie hulajnóg elektrycznych zostało uregulowane w ustawie z 20 maja zeszłego roku, która stanowiła, że ​​hulajnogi można parkować tylko w odpowiednio wyznaczonych miejscach lub na zewnętrznej krawędzi chodnika.

W przypadku nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów tj. pojazdów pozostawionych na środku chodnika obowiązują te same przepisy, co w przypadku innych pojazdów, np. samochodów. Można je usunąć na koszt właściciela. Takimi sprawami zajmuje się Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. W 2021 r. na prośbę straży miejskiej odholowano je z ulic Wrocławia na parking, gdzie składowane są także wrak, stare rowery i dziesiątki źle zaparkowanych skuterów elektrycznych – poinformował zastępca Komendanta Straży.

W celu uzyskania informacji na temat hulajnóg Bolt Wrocław można skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Klienta na stronie kontakt bolt wrocław. Biuro to odpowiada wyłącznie na sprawy związane ze hulajnogami.

3 komentarze

  1. Konrad
    29 sierpnia 2022 @ 13:00

    Niestety jest to plaga, z którą trudno sobie poradzić. Myślę, że ważne jest, aby znaleźć złoty środek i mieć konkretne rozwiązanie tego problemu, zanim dojdzie do kolejnych takich tragedii.

  2. Lidia
    29 sierpnia 2022 @ 13:06

    Zdecydowanie sądzę, że miasto zrobi wszystko, aby wesprzeć rodziny osób, które zostały dotknięte tą tragedią, że wszyscy będą mogli znaleźć spokój w tym trudnym czasie.

    Mam nadzieję, że miasto znajdzie sposób na uporanie się z tym problemem i to szybko.

  3. Darek
    29 sierpnia 2022 @ 13:09

    Nie ma łatwego rozwiązania tego problemu. Aż serce mi się kraje, jak patrzę na nieudolne próby rozwiązania tego problemu, ale wierzę, że znajdziemy jako mieszkańcy na to rozwiązanie.

Dodaj komentarz