Skip to content

Raport Unii Metropolii Polskich dotyczący ludności w Polsce

Spis treści

 Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, w maju w Polsce mieszkało 41,64 mln osób łącznie z Ukraińcami. W kwietniu w kraju mieszkało nawet 42,11 mln osób. W tym czasie jest największa liczba uchodźców – w Polsce mieszka prawie 3,85 mln Ukraińców, podczas gdy przed wybuchem wojny ich liczbę szacowano na 1-4-1,5 mln osób. Pod koniec maja – 3,37 mln osób, a w samych 12 największych miastach Polski – 1,43 mln. Wśród Ukraińców przebywających w kraju siedmiu na dziesięciu mieszkało w dużych miastach (69 proc.).

Analiza jest kontynuacją opublikowanego pod koniec kwietnia raportu „Miejskie hotele: ogromny wzrost, wyzwania i możliwości” – pokazującego, że w maju br. Ukraińcy stanowili 8%. Ludność polska. Centrum Badań i Analiz UMP skupia się również na populacji 12 największych polskich miast w Polskiej Unii Metropolitalnej i jej obszarach metropolitalnych.

Zdecydowanie najwięcej Ukraińców mieszkających w tych metropoliach odnotowano w kwietniu br. – 2,58 mln w miastach UMP, również najwyższa w kwietniu – 1,6 mln. Zebrane w raporcie dane zostały zebrane przez Selectivv dzięki innowacyjnej metodzie Geotrapping®, która agregując informacje z urządzeń mobilnych pozwala określić liczbę i lokalizację Ukraińców i Ukrainek (15 lat i starszych) mieszkających w Polsce.

Ukraińskie Centrum Edukacji w Warszawie otworzyło niedawno swoje drzwi, aby zapewnić uchodźczyniom i uchodźcom kursy języka polskiego, angielskiego i informatycznego. Centrum mieści się przy ulicy Marszałkowskiej 77/79 w Warszawie, w budynku, w którym znajduje się również Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy (SPUC), prowadzony przez Urząd Pracy Warszawa.

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) oraz Biuro Pomocy i Projektów Społecznych w Warszawie przeprowadziły dyskusję na temat sposobów wzmocnienia programów integracyjnych. W dyskusji wzięli udział specjaliści z Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC), UNHCR, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i innych organizacji.

Uczestnicy dyskutowali o problemach, jakie napotkali podczas realizacji tych programów, a także o sposobach ich rozwiązania.

Ten program nie był jeszcze realizowany w Warszawie, dlatego tak ważne jest, aby czerpać wiedzę od doświadczonych ekspertów, a także uczyć się od siebie nawzajem – mówi Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

Program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku 14-21 lat oraz ich rodzin. Organizacje pozarządowe będą prowadziły działania animacyjne, integracyjne i edukacyjne, w tym naukę języka polskiego. Rekrutację wspomogą streetworkerzy, których zadaniem będzie dotarcie do młodych ludzi spędzających czas w przestrzeni publicznej. Program będzie realizowany do 2022 roku.

3 komentarze

  1. Grzesiek
    10 sierpnia 2022 @ 09:41

    Ciekawe jest rozważanie, jak ta populacja, coraz bardziej interesuje się statystyką. Nie wiem, kto jest odpowiedzialny za te statystyki.

  2. Jacek
    10 sierpnia 2022 @ 09:42

    Ja myślę, że populacja osób w wieku 65 lat i starszych jest najszybciej rosnącym segmentem naszego społeczeństwa. Ci dorośli żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej i chcą mieć pewność, że w miarę starzenia się będą prowadzić aktywny, niezależny styl życia.

  3. Mariola
    10 sierpnia 2022 @ 09:44

    Powiem Ci, że ten trend miał również wpływ na branżę domowej opieki zdrowotnej, jak również. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby starszych dorosłych, którzy potrzebują pomocy medycznej w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel czy ubieranie się.

Dodaj komentarz