Wysokie ceny za połączenia na infolinię PKP

Dzwoniąc na infolinię w celu uzyskania informacji, nie spodziewasz się, że zapłacisz dużo pieniędzy. Czasem jednak tak się dzieje.

Infolinia na lotnisku w Jasionce w Rzeszowie w 2014 r. słynęła z drogich połączeń. Za minutę połączenia trzeba było tam zapłacić 4,26 zł brutto. „Przecież informacja kosztuje. To linia biznesowa, ale nie uważam, żeby cena usługi była wygórowana” – mówił wówczas „Gazecie Wyborczej” Szymon Matylla, kierownik projektu i operacji w firmie ForFly, świadczącej pasażerom usługi informacji lotniskowej. Pasażerowie i samo lotnisko byli innego zdania i w końcu zdecydowali się zerwać współpracę.

W przeszłości firmy często oferowały bezpłatny numer jako sposób na obniżenie kosztów. Obecnie jednak nie jest to już regułą. Infolinia PKP kosztuje za jedną minutę połączenia kosztuje 1,29 zł brutto. -od kilku lat funkcjonuje jako numer płatny. Opłata za połączenie z dawnym skróconym numerem infolinii 19 757 zależała od taryf poszczególnych operatorów telefonicznych. Obecnie koszt połączenia z numerem 703 200 200 wynosi 1,29 zł brutto za minutę. Spółka chciała ujednolicić stawki za minutę połączenia, co przy poprzednim numerze nie było możliwe ze względu na przepisy prawa telekomunikacyjnego. Stawka za minutę połączenia została podyktowana niezależną decyzją spółki – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Koszt połączenia z infolinią dla konsumentów może się różnić w zależności od numeru telefonu, pod który dzwonisz. Jeśli numer infolinii zaczyna się od 0-800, nie poniesiesz żadnych kosztów połączenia. Jednak nie wszystkie połączenia są bezpłatne. Może się zdarzyć, że zostaniesz obciążony opłatą za minutę połączenia, zgodnie z planem taryfowym. Jeśli numer infolinii zaczyna się od cyfr 0-801 lub 0-804 – zawsze naliczane są opłaty. Za to również zapłacisz zgodnie z taryfą swojego operatora. Należy tylko pamiętać, że taryfy są różne w zależności od tego, z usług którego operatora korzystamy.

Połączenie z płatną infolinią może być kosztowne. Opłaty mogą wynosić od 6 groszy za minutę do nawet 4 zł. Przed połączeniem warto sprawdzić, jaki koszt jest w naszej taryfie. Przykładowo, jeśli na infolinii spędzimy 10 minut, to w najlepszej taryfie za połączenie zapłacimy 60 groszy, ale w najdroższej nawet 40 zł. A trzeba zaznaczyć, że wszystkie opłaty tego typu naliczane są poza abonamentem, nawet jeśli mamy do dyspozycji darmowe minuty. Oznacza to, że do rachunku trzeba będzie dopłacić.

1. Karol
    20 czerwca 2022 @ 16:33

To prawda, informacje udzielane przez naszą infolinię nie są tanie. Nie ma systemu bezpłatnego informowania o kosztach tych usług, ponieważ do ich świadczenia potrzebne jest gruntowne przeszkolenie, a także czas i wysiłek. Odbywa się praca jednak nad tym, aby informacje te były bardziej dostępne.

2. Julia
    20 czerwca 2022 @ 16:35

Infolinia jest po to aby pomagać. Na stronie internetowej znajdziesz różne informacje. Można również znaleźć informacje w mediach społecznościowych i osobiście na imprezach w całym kraju.

3. Jola
    20 czerwca 2022 @ 16:37

Rozumiem, że ceny na infolinii są zwykle przerażające, ale mamy nadzieję, że zrozumiesz, dlaczego musimy pobierać tak wysokie opłaty za informacje.

Jest tak dlatego, że utrzymanie całodobowej infolinii, w której pracują wyszkoleni specjaliści, którzy mogą odpowiedzieć na Twoje pytania.

4. Natalia
    20 czerwca 2022 @ 16:43

Wszelkie starania są dokładane, aby stawki były jak najniższe, ale też mieć pewność, że agenci są wynagradzani w uczciwy sposób. Chętnie znajdziemy rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych – wystarczy, że napiszesz na adres.