Skip to content

Zadłużenie AOK w Niemczech sięga obecnie ponad 4 mln euro

Spis treści

Dwa lata po rozpoczęciu pandemii koronawirusów, niemieckie kasy chorych walczą o utrzymanie się na powierzchni. Zadłużenie Aok wynosi aż 4 mld euro, co jest prawdopodobnie rekordowym wynikiem. Przedstawiciele ubezpieczeń ostrzegają polityków przed zrzucaniem całej winy na pandemię.

Niemiecka kasa chorych AOK odnotowała za ubiegły rok bezprecedensowy deficyt, który według wstępnych danych wyniósł aż 4,1 mld euro. To o 1,5 mld euro więcej niż firma podała w swoich sprawozdaniach finansowych za pierwsze trzy kwartały. Okres pandemii powoduje ogromne problemy budżetowe niemieckich ubezpieczycieli, a deficyty AOK to tylko jeden z przykładów, jak ciężko jest tym firmom poradzić sobie z wysokimi kosztami opieki w czasie pandemii. Firma już w 2009 roku odnotowała stratę, która wyniosła 2,2 mld euro z powodu spadających inwestycji i rosnących roszczeń o ubezpieczenie od bezrobocia pracowników małych firm, którzy stracili pracę w okresie recesji. W 2010 r. wydaje się jednak, że sytuacja jest coraz gorsza: AOK odnotował bezprecedensowy deficyt za ubiegły rok, który według wstępnych danych wyniósł aż 4,1 mld euro (ok. 6 mld dolarów).

Tak ogromny deficyt AOK w 2021 roku jest też czterokrotnie wyższy niż rok temu. W poprzednich latach było znacznie lepiej. W 2019 roku deficyt fiskalny stowarzyszenia wyniósł „tylko” 121 mln euro, podczas gdy w 2018 i 2017 roku pojawiły się ogromne nadwyżki przekraczające 1 mld euro. Inne stowarzyszenia, takie jak Stowarzyszenie Zastępców, Stowarzyszenie Fabryki i Stowarzyszenie Cechowe, nie opublikowały swoich raportów za 2021 r. Do III kwartału, poza niewielką ilością surowców rolnych i dużą ilością środków odtworzeniowych, również były w stanie straty. Z kolei branża jako całość zadeklarowała deficyt 3,2 mld euro. Nawet jeśli ubezpieczyciel opieki zastępczej powinien dodać skromną nadwyżkę w wysokości 70 milionów euro w czwartym kwartale, według doniesień medialnych sytuacja finansowa GKV nie poprawi się znacząco z powodu wyjątkowo słabych danych AOK. Tak więc rok 2021 może być najgorszym rokiem w historii GKV, a może nawet najgorszym.

Kontakt aok udostępnia również swoje roczne dane finansowe. Deficyt firmy wyniósł 104 mln euro, czyli nieco mniej niż w 2020 roku. Wyjaśniło się, że to obciążenie nie jest spowodowane pandemią. Przyznaje, że jest prawie zupełnie inaczej. Ubezpieczeni niechętnie ubiegają się o świadczenia z tytułu pandemii – powiedziała. Zamiast tego niedobór ma związek z podatkami kapitałowymi lub rezerwami. Były minister federalny i minister zdrowia narzucił ubezpieczycielom zdrowotnym zasadę stabilizacji finansów GKV. Am Orde skarżył się, że fundusze musiały trafić głęboko do ich kieszeni, „co w przeszłości było opłacalne dla ubezpieczonych pieniędzy”. Knappschaft musiał zapłacić 187 mln euro kasie chorych. Podatek od majątku od wszystkich funduszy wynosi 8 miliardów euro.

AOK odrzuciła pomysł ustalenia wyższych składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób, które nie są zaszczepione przeciwko koronawirusowi. W ostatnich dniach AOK ekscytował się odrzuceniem pomysłu ustalenia wyższych składek na ubezpieczenie zdrowotne dla ludzi, którzy nie są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Przedstawiciele społeczni bronili go ze „względami społecznymi i solidarnościowymi”. Wprowadzając znaczniki, przekroczy się granice i narazi się na szwank zasadę solidarności. Carola Reimann wyjaśniła, że ​​nie można zniszczyć kilku osób, które sprzeciwiają się szczepieniom, ponieważ wszyscy ubezpiecza się wolontariuszy wspólnie i osobno na tych samych warunkach.

2 komentarze

  1. Juliusz
    21 września 2022 @ 10:59

    System opieki zdrowotnej w kraju szwankuje. Niestety ten dług pokazuje jak jest. Służba zdrowia i system składkowy nie sprawdza się nie tylko w Polsce.

  2. Karol
    21 września 2022 @ 11:02

    Myślę, że niestety, zadłużenie Służby Zdrowia i systemu składkowego to problem, z którym boryka się wiele krajów na całym świecie.

Dodaj komentarz