Zasiłek macierzyński: zwolniony z podatku PIT

Zasiłek macierzyński ZUS to wsparcie finansowe, które przysługuje wszystkim kobietom w ciąży, które są obywatelkami Polski, niezależnie od stanu cywilnego oraz tego, czy mieszkają w Polsce czy za granicą.

Zasiłek macierzyński ZUS ma na celu pomoc w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci. Może być wypłacany jednorazowo lub w wielu ratach. Świadczenia obliczane są według wzoru, który uwzględnia liczbę osób pozostających na utrzymaniu oraz ich wiek.

Nawet 85 528 zł rocznie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku urodzenia dziecka. Jest to możliwe, jeśli matka otrzymuje zasiłek macierzyński i przysługuje jej jedna z ulg podatkowych:

– Ulga podatkowa dla młodzieży, która przysługuje osobom fizycznym, które nie ukończyły 26 roku życia;

– Ulga na powrót, która przysługuje osobom, które na stałe wracają do Polski z zagranicy;

– Ulga dla Rodzin 4+, która przysługuje osobom, które wychowują co najmniej 4 dzieci;

Pobierając zasiłek macierzyński, będziesz zwolniona z płacenia podatku od wypłat, jeśli złożysz odpowiednie dokumenty.

Aby skorzystać z tego zwolnienia, musisz złożyć wniosek o obliczenie zaliczek z uwzględnieniem zwolnienia (ZPM), jeśli jesteś osobą młodą lub osobą korzystającą z innych ulg.

Jeśli zmienią się fakty, które mają wpływ na zastosowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, musisz powiadomić o tym ZUS. W każdej chwili możesz również wycofać złożony wniosek o zastosowanie zaliczki na podatek dochodowy.

Jeśli jesteś pracownikiem, któremu przysługuje zaliczka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych, musisz powiadomić ZUS, jeśli:

– zostałeś zwolniony z pracy;

– nastąpiła zmiana w twoim stanie cywilnym;

– nastąpiła zmiana w twojej sytuacji rodzinnej (narodziny lub adopcja dziecka, ślub).

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zus kontakt telefoniczny udziela odpowiedzi nt. zasiłku macierzyńskiego oraz innych form wsparcia.

1. Beata
    15 lipca 2022 @ 15:27

To wspaniale! Na pewno ucieszy mnie fakt, że dzięki temu w mojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

2. Franek
    15 lipca 2022 @ 15:29

Nowy plan jest na pewno dobry.

Dzięki niemu zaoszczędzę pieniądze i jestem z tego powodu szczęśliwa.

3. Marta
    15 lipca 2022 @ 15:29

Jesteś podekscytowany tym faktem. My również!

To wielka szansa dla Ciebie i Twojej rodziny, a my cieszymy się, że możemy pomóc Ci z niej skorzystać.